Popularne mity na temat demencji

Na temat demencji krąży wiele mitów. Warto jednak wiedzieć, co jest prawdą, aby zapewnić choremu jak najlepszą opiekę.

Demencja (otępienie) i Alzheimer to nie to samo

Na samym początku warto zaznaczyć, że demencja to nie to samo co choroba Alzheimera. Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn demencji. Otępienie jest zespołem objawów, które mogą być wywołane różnymi schorzeniami. Może być wywołane między innymi urazami mózgu, depresją, chorobami nowotworowymi, zaburzeniami  gospodarki wodno-elektrolitowej, czy niedoborem witaminy B12. Jeżeli wykluczone zostaną odwracalne przyczyny demencji, zdiagnozowana może być jedna z poniższych chorób, których wyleczenie niestety nie jest możliwe: choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie mieszane, otępienie z ciałami Lewy’ego lub otępienie naczyniopochodne.

Demencja = starość?

Powszechnym jest stwierdzenie, że demencja jest normalną oznaką starzenia – to nieprawda. Bardzo ważne jest, aby wcześnie zgłosić się do specjalisty i poinformować o niepokojących objawach. Często bagatelizuje się pierwsze symptomy otępienia, które tłumaczone są podeszłym wiekiem – demencja może dotyczyć również osób młodszych (w wieku 50, a nawet 40 lat). Warto pamiętać, że nie każda osoba starsza zachoruje na demencję.

Demencja to nie tylko problemy z pamięcią

Demencja najczęściej kojarzy się jedynie z utratą pamięci lecz nie jest to do końca trafne połączenie. Otępienie dotyczy zaburzeń pamięci, ale nie tylko. Podopieczny zmaga się miedzy innymi z pogorszoną orientacją, ograniczonym rozumieniem, ma trudności w liczeniu, wysławianiu się i dokonywaniu wyborów. Obniża się kontrola nad reakcjami emocjonalnymi, pogarsza się funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy mimo wszystko pamiętać, że nie u każdego wystąpią wszystkie symptomy, jest to w dużej mierze indywidualna kwestia.

Demencja, a geny

Demencja nie jest chorobą genetyczną, tylko niektóre jej formy są dziedziczne. Jeśli członek naszej rodziny na nią choruje nie musi to oznaczać, że my również będziemy w przyszłości na nią narażeni. Usłyszenie diagnozy nie oznacza wcale porzucenia dotychczasowego życia.

Im wcześniej demencja zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na dokładne poznanie choroby. Analizując posiadane informacje na jej temat możemy wcześniej zaobserwować kolejne objawy, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej zapewnić pomoc choremu i zwiększyć jakość jego życia. To pokazuje jak ważne jest pogłębianie wiedzy na temat demencji.