Przejawy agresji u osób z demencją

Agresja u osób cierpiących na demencję nie zdarza się tak często, jak się powszechnie twierdzi. Jednakże w przypadku jej wystąpienia opiekun ma nie lada wyzwanie z odnalezieniem się w nowej sytuacji.

Agresja nie bez powodu

Należy jednak pamiętać, że nie jest ona umyślnie skierowana w stronę opiekuna. Warto wiedzieć, że podopieczny przejawiający agresje nie robi tego bez powodu. Najczęstszym podłożem takiego zachowania jest odczuwany przez seniora dyskomfort. Powodów takiego dyskomfortu może być wiele. Jednym z nich jest nadmierna ilość bodźców docierająca do chorego, ale też smutek, strach, zagubienie lub niezadowolenie.

Nadmiar bodźców

Jednoczesny dźwięk włączonego radio i  telewizora lub nadmierna ilość dzięków słyszanych zza okna, mogą powodować rozdrażnienie i pobudzenie seniora. Ważną rolę odgrywają nie tylko dźwięki, ale również zapachy czy smaki, które równie silnie mogą wzbudzić niepokój. Z racji tego, że osoby chore nie są w stanie określić przyczyny swojego dyskomfortu, to do opiekunów należy weryfikacja źródła nadmiernych bodźców.

Im wcześniej tym lepiej

Opiekun, który wcześnie zweryfikuje zachowania agresywne, może w dużej mierze zminimalizować skutki agresji, a nawet jej zapobiec. Pierwszymi oznakami pobudzenia i dyskomfortu może być nerwowe przebieranie nogami, stukanie dłonią w stół lub przekładanie przedmiotów w inne miejsce. Aby zwiększyć komfort seniora należy zminimalizować ilość dostarczanych mu bodźców i zwiększyć kontakt pozawerbalny. Trudne zachowania, z którymi się spotykamy powinny być dla nas sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Nigdy nie wolno ich ignorować.

Oto kilka sposobów na zminimalizowanie zachowań agresywnych:

– ogranicz ilość podawanej kawy i wyrobów z dużą ilością cukru,

– zredukuj hałas,

– schowaj niebezpieczne przedmioty, które mogłyby wyrządzić krzywdę Tobie lub osobie chorej,

– zadbaj o rutynę,

– jeśli u chorego zaobserwowałeś zachowania agresywne – ogranicz liczbę osób, które jednocześnie odwiedzają podopiecznego,

– daj poczucie bycia potrzebnym,

– nie wprowadzaj zmian do bezpośredniego otoczenia (nie przestawiaj mebli, odkładaj przedmioty na to samo miejsce co zawsze),

– odwróć uwagę, zainteresuj czym innym,

– rozmawiając z podopiecznym poświęć mu całkowitą uwagę, nawiąż kontakt wzrokowy, nie rób gwałtownych ruchów, bo mogą być one zinterpretowane przez chorego jako zagrożenie i wywołać agresywne zachowanie.

Warto wiedzieć, że zachowanie agresywne najczęściej jest spowodowane brakiem możliwości zaspokojenia jakiejś potrzeby podopiecznego. Opiekun w dużej mierze musi wykazać się kreatywnością i odwagą w stosunku do chorego.