Otępienie z ciałami Lewy’ego

Ciała Lewy’ego czyli nieprawidłowe złogi białek u osób z chorobą Parkinsona, zostały odkryte w 1912 roku w Wiedniu przez niemieckiego neurologa dr Friedrich’a Lewy’ego. Białka o których mowa to afla-synukleina, która u zdrowych ludzi odgrywa bardzo ważną rolę w neuronach, a dokładniej w synapsach, przy pomocy których komórki nerwowe komunikują się ze sobą.

Pod względem częstości występowania otępienie z ciałami Lewy’ego jest drugim po chorobie Alzheimera pierwotnie zwyrodnieniowym zespołem otępiennym (10-20% chorych z demencją).

Trochę z Alzheimera, trochę z Parkinsona

Początek choroby jest trudny do uchwycenia. U niektórych chorych, początkowe objawy wskazują na chorobę Alzheimera, między innymi trudności z koncentracją, utrata pamięci, apatia, trudność w wykonywaniu kilku czynności, problemy z planowaniem, skłonności do nieuzasadnionych osądów.

U innych pierwsze symptomy mogą jednoznacznie wskazywać na chorobę Parkinsona, w której upośledzone są czynności ruchowe oraz funkcjonowanie ciała. Zaburzenia poznawcze pojawiają się później.

W trzecim przypadku symptomy mogą zacząć się od halucynacji i urojeń – głównie ksobnych (chory jest przekonany, że otaczający go ludzie myślą i mówią tylko nim) i prześladowczych (chory jest przekonany, że otaczający go ludzie knują spisek, chcą go zniszczyć, skrzywdzić). Objawy mogą też dotyczyć zaburzeń snu w fazie REM.

Na każdym etapie choroby może pojawić się zespół parkinsonowski, który występuje aż u 70 % chorych. Przebieg otępienia jest szybszy niż w chorobie Alzheimera.

Choroba Robina Williamsa

Na otępienie z ciałami Lewy’ego cierpiał słynny aktor Robin Williams. Z pośmiertnego oświadczenia jego żony wynika, że miał między innymi zaburzenia percepcji, wynikiem czego był często posiniaczony. Zdaniem Susan Schneider Williams jej mąż zmagał się z wieloma objawami choroby, między innymi z depresją, która najprawdopodobniej doprowadziła go do samobójczej śmierci.