O książce „Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia”

„Ed czasami porównuje wyrwy w relacji spowodowane przez tę chorobę do prującego się gobelinu. Piękny wzór, jakim jest małżeństwo, rodzina, przyjaźń, z taką miłością tkany przez lata, powoli się zniekształca, w miarę jak choroba nieustępliwie rozluźnia splot nici, które kiedyś go utworzyły.Nic nie może powstrzymać tego prucia, bo na tę chorobą nie ma lekarstwa.”

fragment książki „Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia. Pięć języków miłości, a choroba Alzheimera”, Dr Gary Chapman

Wspomniany wyżej fragment pochodzi z książki „Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia, Pięć języków miłości, a choroba Alzheimera, która jest wspólną, przełomową pracą lekarza (Edward G. Shaw), edukatora (Deborah Barr) i doradcy małżeńskiego (Gary Chapman), opartą na znanym i cenionym na całym świecie programie pięciu języków miłości, które Chapman charakteryzuje następująco:

Wyrażenia afirmatywne: spontaniczne komplementy, słowa uznania.

Dobry czas: skupienie na kimś pełnej uwagi, dobra rozmowa.

Podarunki: każda zakupiona lub własnoręcznie zrobiona rzecz będąca wyrazem uczucia.

Drobne przysługi: pomocne gesty wobec drugiej osoby.

Dotyk: miłosny dotyk, w który wkłada się pełną uwagę.

W książce ukazana jest również siła miłości, która jest w stanie rozjaśnić ciemne strony demencji. Autorzy podkreślają w niej, jak ważna jest emocjonalna więź i relacje z bliskimi, którzy zostali dotknięci chorobą Alzheimera.

Pierwszy z autorów dr Gary Chapman(ur. 1938)to światowej sławy specjalista w zakresie związków i miłości, pisarz, terapeuta i pastor. Autor popularnej serii książek „5 języków miłości”, która została przetłumaczona aż na 36 języków. Jego doświadczenie w terapiach małżeńskich wzbogaciło książkę o wartościowe porady, dotyczące okazywania uczuć bliskiemu.

Edward G. Shaw– lekarz, psychoterapeuta. Przez wiele lat opiekował się swoją żoną, u której w wieku 54 lat wykryto chorobę Alzheimera. Shaw dodał do książki wiele praktycznych porad i uwag nie tylko w kontekście medycznym ale również z punku widzenia opiekuna i męża.

Deborah Barr współtworzyła książkę korzystając ze swoich doświadczeń związanych z pracą edukatorki zdrowotnej. Porusza ona między innymi kwestie, jak zgubne mogą być skutki długotrwałej opieki nad chorym.

Naszym zdaniem książka ” Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia” jest obowiązkową pozycją na liście lektur opiekuna. Nie tylko podkreśla, jak ważne są w chorobie opieka i miłość, ale również pokazuje nam, jak ją okazywać, jak nie zapomnieć o tym, że chory to nadal ten sam człowiek, którego kiedyś pokochaliśmy.