Kilka prostych rad dla opiekuna osoby z demencją

Sprawowanie opieki nad osobą starszą zmagającą się z demencją niesie ze sobą wiele trudności i przykrych doświadczeń. To opieka, która obciąża nie tylko nasze ciało, ale też psychikę. Życie z osobą z otępieniem bywa ciężkie. Aby codzienność stała się łatwiejsza warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Nie zmienisz, nie wychowasz, nie nauczysz.

Twoja chęć zmiany podopiecznego najprawdopodobniej spotka się z silnym oporem. Nie wymagaj podporządkowania. Swoje oczekiwania, zachowania, plan dnia dostosuj do chorego, a nie odwrotnie. Zawsze lepiej miło się zaskoczyć, że dzisiaj chory współpracuje, niż kolejny dzień być sfrustrowanym, co przekłada się też na osobę, którą się opiekujemy.

Nie bierz przykrości do siebie.

Pamiętaj, że trudne zachowania, słowa, które wydają się być atakiem w Twoim kierunku nie są personalnie adresowane do Ciebie. Osoba, którą się opiekujesz nie potrafi racjonalnie funkcjonować, cierpi na chorobę mózgu.

Pogłębiaj swoją wiedzę i przekazuj ją innym.

Im więcej wiesz o chorobie, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć podopiecznego. Szukaj filmików instruktażowych (polecamy filmiki na YouTube z Teepą Snow oraz filmiki Day Radę). Można się z nich dowiedzieć wielu istotnych informacji o tym jak postępować z osobą z demencją (kąpiel, posiłki, ubieranie). Istnieją grupy na Facebooku, na których opiekunowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. To wyjątkowa przestrzeń wymiany doświadczeń, gdzie każdy z członków jest w jakiś sposób związany z tematyką chorób otępiennych. Jedną z największych grup, która łączy opiekunów osób z demencją jest: Demencja, Alzheimer, Otępienie starcze

Zadbaj o siebie

Pamiętaj, aby troszczyć się nie tylko o podopiecznego ale również o samego siebie. Łatwo o tym zapomnieć jeśli nasz senior potrzebuje całodobowej opieki. Ciągły stres związany z opieką przyczynia się do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Dobrze jest, aby znaleźć chwilę dla siebie i postarać się zrobić coś, co sprawi nam przyjemność. Nawet chwila przerwy poświęcona na wypicie ulubionej herbaty zmniejszy poziom stresu.

Proś o pomoc

Nawet jeśli to początki, nie zwlekaj! Im szybciej zwrócisz się o pomoc, tym lepiej. Teraz możesz mieć siłę i wiarę w powodzenie, jednak opiekunowie domowi bardzo szybko się „wypalają”, wystarczy kilka nieprzespanych nocy i brak wsparcia ze strony bliskich, którzy nie są na co dzień z osobą chorą. Nie wstydź się tego, że potrzebujesz pomocy, to dowód Twojej siły, a nie słabości.

Pamiętaj, aby przekazywać swoją wiedzę osobom z najbliższego otoczenia. Opowiadaj o trudnościach, o tym co Cię zaskakuje. Wiele osób demencję kojarzy tylko z zapominaniem, a to tylko jeden z wielu objawów.

Wytłumacz dzieciom z czym wiąże się opieka nad osobą z demencją, jak może zmienić się jej zachowanie. Są na rynku książki dla dzieci, które wyjaśniają te trudne kwestie, np. książka Dziadek jest chory lub Mój inny dziadek.

Im większa będzie świadomość społeczeństwa, tym opieka będzie bardziej znośna.

Aby uniknąć zbędnych nerwów warto również zaplanować swój dzień tak, aby mieć dodatkowy czas i w razie jakichkolwiek komplikacji nie obawiać się o spóźnienie. Do wykonania każdego zadania wystarczy dodać zaledwie 5-10 minut, które zapewnią nam większą produktywność i swobodę.

Jeśli zaś planowanie i zapamiętywanie wielu terminów, czy godzin przyjmowania leków sprawia nam trudność, warto skorzystać z kalendarza lub planera. Ułatwia on kontrolę nad tym, co już zaplanowaliśmy. W ten sposób nie musimy obawiać się, że zapomnimy o czymś tak istotnym, jak wizyta u lekarza, czy wykupienie leków.

Warto pamiętać, aby już dziś wprowadzić te działania do swojego życia. Pozwolą one na zmniejszenie stresu, który bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie nie tylko psychiczne, ale również fizyczne.