Jesienny liść – aktywizacja seniorów

Dot painting, dotwork, puentylizm lub pointylizm, technika kropkowania ma wiele nazw. Tym razem zaproponowałam uczestnikom zajęć trening cierpliwości 😉 Przedstawiając temat i technikę pracy, byłam pewna, że zaraz usłyszę ciche pomrukiwania.

Mile się zaskoczyłam! ❤️

Skąd pomysł na takie zajęcia? Zainspirowałam się wpisem Pani Natalii na facebookowej grupie Arteterapia dla seniora i nie tylko. Tam kropkowane było piękne drzewo, a my wykorzystaliśmy liść, bo już blisko nam do jesieni 🍁 🍂

Wybraliśmy czarne kartki z bloku technicznego. Dlaczego czarne? Efekt kolorowych kropek będzie ciekawszy. Seniorzy otrzymali przygotowane wcześniej szablony liści i obrysowali je ołówkiem na swoich kartkach. Następnie narysowali linie, na których będą rozmieszczać kropki.

Kropki rozmieszczamy przy pomocy drugiej strony pędzelka 🖌 .Wnętrze liścia pozostawiliśmy puste.

Jak widać taka forma pracy z osobami starszymi nie wymaga szczególnych umiejętności. Wcześniej czytałam o tej metodzie, że uczy cierpliwości, a nawet relaksuje i wycisza!

Trudno było mi uwierzyć w to, że uczestnicy będą wyciszeni i zrelaksowani, a jednak! 😍 Podczas kropkowania zapadła cisza! Każdy pracował w skupieniu i myślę, że czerpał z tego radość. Tylko od czasu do czasu ktoś sobie zanucił pod nosem melodię, która leciała z radia, wspaniałe uczucie 🙂

Gorąco polecam taką formę aktywizacji!

OPIEKUJ SIĘ Z POKORĄ 😍