Ziołowe laleczki – aktywizacja seniorów

Ziołowe laleczki, to kolejny pomysł na zajęcia z rękodzieła. Tworzyliśmy je na początku jesieni, kiedy jeszcze kwitła lawenda, drobne kwiaty, które można ususzyć np. kocanka, a w ogródku zieleniła się piękna nać pietruszki 🙂 . Dzisiaj tych darów natury jest zdecydowanie mniej, chociaż wczoraj wypatrzyłam na skraju pola wrotycz <3

Od czego zaczęłam? – od zastanowienia się w jaki sposób zrobić głowę laleczki. Znalazłam kilka dużych korali, które mogłyby się nadawać, ale grupy, które prowadzę liczą 10 i 15 osób.

W końcu znalazłam rozwiązanie, wykorzystałam orzechy włoskie, w końcu to też dary jesieni 🙂 Musiałam tylko wywiercić w nich mały otwór, przez który przeciągniemy drucik florystyczny.

Drucik florystyczny ma stanowić podstawę – szkielet laleczki. Uformowaliśmy z niego korpus i rączki. Następnie, skomponowane wcześniej zioła i kwiaty, połączyliśmy z drucikiem przy pomocy sznurka.


Sznurkiem należy obwiązać cały druciany szkielet.

Po obwiązaniu całego drucika, przyszedł czas na zdobienie laleczki. Wykorzystaliśmy filc, koraliki, guziki i wstążeczki.

Włosy zrobiliśmy z rozczesanego sznurka jutowego, a oczy i buzię namalowaliśmy lakierem do paznokci.

Zobaczcie jaki ciekawy efekt!