Rozwijanie wyobraźni – aktywizacja seniorów

To nie prawda, że tylko u dzieci warto rozwijać wyobraźnię. Wyobraźnia kształtuje kreatywność. Ta wyjątkowa umiejętność jest bardzo potrzebna dorosłym, właśnie po to, żeby unieść się z radością ponad niekiedy szarą codziennością. Ćwiczenie wyobraźni sprawi, że nasze działania i pomysły będą bardziej nietuzinkowe, a otaczająca rzeczywistość będzie odkrywana przez nas za każdym razem na nowo.

„Jeśli ktoś jest bogaty wewnętrznie, ma dużą wyobraźnię i wrażliwość, to czasem wystarczy mu podróż do kuchni i przeżyje więcej, niż ktoś, kto zobaczy słonia na safari.”

Rafał Bryndal

To moja ulubiona forma zajęć, poznawanie seniorów i pobudzanie ich nieograniczonych pokładów wyobraźni i kreatywności.

Każdy z uczestników otrzymał kartkę z wybranym przeze mnie kształtem. Zaczęliśmy od dwóch kół. Zadaniem uczestników było dokończenie obrazka, oczywiście wedle własnego uznania, najlepiej bez zaglądania do sąsiadów 😉 Otrzymali kredki, pisaki i słowa zachęty. Na efekty nie musiałam długo czekać.

Dwa koła skojarzyły mi się z kołami roweru. Większość seniorów stworzyła z nich bałwanka, mimo tego samego pomysłu ich wykonanie bardzo się różniło. Były też zaskakujące prace takie jak sygnalizator, koń czy … bliźniaki 😉

W trakcie takich zajęć zachwyca mnie różnorodność seniorów, z którymi pracuję. Zawsze w grupie znajdzie się osoba z wyjątkowym darem plastycznym, osoba ze świetnym poczuciem humoru i taka, która domyśla się w jaki sposób inni wykonają zadanie, dlatego szuka nieszablonowych rozwiązań 🙂

Prostokąt skojarzył mi się z doniczką lub parapetem, a ku mojemu zdziwieniu powstały domy, stoliki, drzewo, książka a nawet ogromny papieros 😉 Poniżej przedstawiam efekty naszej pracy:

Na ćwiczenia wyobraźni nigdy nie jest za późno! Takie zabawy są doskonałym pomysłem na wspólny czas dziadków i wnuków. Można stworzyć szablon, np. półksiężyc, a potem tworzyć na jego podstawie obrazki. Wygrywa ten, kto będzie miał najwięcej skojarzeń w wyznaczonym czasie.

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.”

Albert Einstein

Rusz głową i OPIEKUJ SIĘ Z POKORĄ ❤️