Zentangle – aktywizacja seniorów

Zentangle to rodzaj stylu malarskiego, który został opracowany przez Marię Thomas i Ricka Robertsa. Nazwa pochodzi od słowa ZEN – odnoszącego się do medytacji oraz TANGLE – czyli wzoru. Dzięki metodzie zentangle rysujący tworzy piękny, niepowtarzalny rysunek, a jednocześnie odpręża się i wycisza.

Przy tworzeniu Zentangle nie potrzeba wielu przyborów. Wystarczy czarny cienkopis oraz kartka papieru (dla początkujących polecam kartkę w kratkę). Można też użyć twardego ołówka. Tradycyjne zentangle tworzy się w czerni i bieli.

Metoda ta charakteryzuje się luźną konstrukcją i powtarzalnością gestów- dzięki temu rysujący odpręża się i ćwiczy koncentrację.

A co jeśli zrobimy błąd?

Nic! rysujemy dalej 🙂 Błąd możemy ładnie wkomponować w całość naszej pracy – trochę zakolorować, trochę ozdobić i … stworzyć nowy, wyjątkowy wzór.

Podczas pierwszych zajęć z wykorzystaniem tej metody warto skupić się na bardzo prostych wzorach, żeby uczestnicy mogli zrozumieć ogólne zasady. Jednym z prostszych, ale i efektownych wzorów jest poniższy kwadrat.

Sposób rysowania przedstawiłam w 4 krokach:

  1. rysujemy kwadrat (ok. 1cm x 1cm),
  2. wewnątrz rysujemy drugi, mniejszy kwadrat (nie musi być idealnie prosty – ta metoda ma rozluźniać, a nie stresować, że coś wychodzi koślawo 🙂 ),
  3. rysujemy przekątną przechodzącą przez oba kwadraty.
  4. wypełniamy kolorem jedną część dużego kwadratu i przeciwległą część małego.

Jak widać, jeden kwadrat nie daje pożądanego efektu, dopiero rysowany jeden przy drugim tworzą wyjątkowy deseń.

Skąd brać inspiracje? Polecam tą stronę: www.pattern-collections.com. Znajdziecie na niej wiele ciekawych wzorów oraz instrukcji krok po kroku.

Opiekuj się z Pokorą i twórz ZENTANGLE 🙂 ❤️