Jak wyjaśnić dziecku demencję u najbliższej osoby?

Kiedy osoba bliska naszemu sercu usłyszy diagnozę, zarówno ona potrzebuje wsparcia, jak i osoby z jej otoczenia – w szczególności dzieci. Kluczową rolą rodzica jest wyjaśnienie dziecku czym jest demencja i jakie może nieść ze sobą konsekwencje we wzajemnych relacjach. To bardzo ważne, ale i trudne zadanie, ponieważ dorosły przede wszystkim musi uporać się z własnymi emocjami.

Jedno jest pewne – trzeba z dzieckiem porozmawiać. Nie da się zataić demencji, ponieważ jej objawy wraz z postępem choroby są coraz bardziej dostrzegalne. Również atmosfera w domu, rozmowy dorosłych, ich reakcje i zmęczenie są dowodem na to, że coś jest nie tak. Lepiej jest od razu powiedzieć dziecku o chorobie, kiedy objawy są jeszcze łagodne, łatwe do zrozumienia. Jeśli będziemy przekładać rozmowę z dzieckiem, prędzej czy później dowie się od innych. Niestety w tym przypadku nie będziemy mieli kontroli nad tym, czego dziecko się dowiaduje.

Dorosły powinien też zastanowić się, jakie fakty przekazać dziecku. Nie trzeba przekazywać wszystkich znanych nam informacji – objawy mogą się znacząco różnić. Nie każda osoba z demencją będzie agresywna, nie każda będzie oskarżała o kradzież. Warto dobrać takie treści, które dziecko będzie w stanie zrozumieć i przyswoić (wiadomości dostosuj do wieku dziecka).

Na początku warto przekazać najważniejsze informacje, a w sytuacjach „wyjątkowych” reagować na bieżąco. Wiedzę przekazuj w sposób prosty i konkretny, możesz posłużyć się książkami, które są skierowane do najmłodszych czytelników.

 1. Powiedz dziecku o diagnozie.
 2. Wyjaśnij dlaczego osoba bliska zachowuje się inaczej.
 3. Wyjaśnij, jakie zmiany zostaną wprowadzone w domu / w rytmie dnia.
 4. Wyjaśnij w jaki sposób komunikować się z osobą z demencją.
 5. Zachęć do zadawania wszelkich pytań.
 6. Wyznaczcie sobie czas i miejsce na rozmowy na osobności.
 7. Zapowiedz, że prawdopodobnie będą miały miejsce nietypowe sytuacje.
 8. Po wystąpieniu trudnej, nietypowej sytuacji porozmawiaj z dzieckiem o tym wydarzeniu.

W rozmowie z dzieckiem staraj się skoncentrować na rzeczach, które osoba z demencją jest jeszcze w stanie zrobić. Zwróć też uwagę na zadania, które są dla niej coraz trudniejsze.

Kiedy dziecko potrzebuje rozmowy w pierwszej kolejności nastaw się na słuchanie.

Dlaczego tak ważne jest mówienie o demencji?

 • dziecko może poczuć ulgę, że przyczyną nietypowych zachowań jest choroba,
 • patrząc na reakcję dorosłego, dziecko zdobywa cenne umiejętności radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach.
 • pogłębia się więź dorosłego z dzieckiem.

Opiekuj się z Pokorą ❤️